Ana Sayfa / Linux / Sanal Makineye Kali Linux Kurulumu (Resimli Anlatım)

Sanal Makineye Kali Linux Kurulumu (Resimli Anlatım)

Merhaba arkadaşlar bu yazıda resimlerle Kali Linux kurulumunu anlatacağım.

Yazı yerine videolu anlatım için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Arkadaşlar öncelikle kurulum için ihtiyacımız olan bir iso dosyası. Bu iso dosyasını https://www.kali.org/downloads/ adresinden isteğinize uygun olanını indirin.

Resimde de videoda kullanılan iso dosyasının indirme bağlantısı kırmızı kutu içine alınmıştır.

İso dosyamızı da indirdiğimize göre artık kuruluma başlayabiliriz.

Bu yazı VMware sanal makinası üzerindeki kuruluma göre hazırlanmıştır. Sanal makinaya özel ilk aşamadan sonraki kurulum gerçek Linux kurulum başlangıcıdır, önceki bölüm sanal makine ayarlarıdır.

 

 

Birinci Bölüm

Sanal makinemizi açtığımızda gelen ara yüzden 1. ADIM olarak belirtilmiş yeni sanal makine oluştur seçeneğine tıklıyoruz (alternatif olarak ctrl + N seçeneğini ya da File>Create Virtual Machine şeklinde de kurulum ekranına geçebilirsiniz).

Karşımıza radio butonlarıyla iki seçenek çıkıyor. Typical seçeneğinde hızlıca ayarlar yapılıyor. Custom seçeneğinde ise bazı ayarları özelleştirerek ilk kurulumu tamamlamanıza olanak veriyor. Burada çıkan seçenekleri finish kısmında tekrardan ayarlama imkanınız var. Evet Typical seçseniz bile 🙂

Ben direkt next seçeneğine basarak devam ediyorum.

 

 

Devam dedikten sonra karşımıza kurulum dosyalarını nereden alacağını belirtmenizi isteyen bir ekran çıkıyor. Browse seçeneğine tıklayarak indirdiğimiz dosyanın konumuna gelip kurulacak olan iso dosyamızı belirtip next seçeneğine tıklıyoruz.

 

 

 

 

 

Karşımıza gelen pencere bizden işletim sistemini seçmemizi ve versiyonunu ya da dağıtımını belirlememizi istiyor. Kali Linux kurulumu yaptığımızdan program işletim sistemini Linux olarak direkt buldu fakat versiyon kısmında Ubuntu dağıtımı gözükmekte. Bunun sebebi sanırım kali dağıtımının olmaması. Seçenekleri açtığınızda kali, other kısmına uymakta fakat programın otomatik olarak ayarladığı Ubuntu dağıtımı seçeneğinde de programımız hatasız çalışmaktadır. Video kurulumunda da bu ayarları değiştirmeden devam ettik şimdi de aynı şekilde devam ediyoruz.

 

 

 

 

 

Şimdi gelen pencere, sanal makinenize bir isim belirlemenizi ve dosyaları oluşturacağı konumu belirtmenizi istiyor. Daha sonra karışıklık olmaması için kurmuş olduğunuz sanal makineye isim belirlemenizi tavsiye ediyorum.

 

 

 

Bu adımı da geçtikten sonra karşımıza gelen pencere şu şekilde

 

 

Bu kısımda sanal makinemize vereceğimiz diskin boyutunu ve dosyalarının nasıl oluşturulmasını istediğimizi belirtiyoruz. İlk seçenek sanal diski tek bir dosya olarak oluşturuyor, ikinci seçenekte ise sanal disk birden fazla dosyaya bölünür bunun avantajı dosyaların farklı bir diske taşınmasını kolaylaştırmaktır. Videoda bilmediğimi söylemiştim sonradan araştırdım ve farkının bu şekilde olduğunu öğrendim. Daha fazlasını araştırıp öğrenebilirsiniz.

 

 

Bu pencereyi de geçtikten sonra karşımıza bitirme penceresi açılıyor.

 

Bu adımda genel kontroller ve son ayarlamalar yapılabilir. Resimde oklarla gösterdiğim yerlerden “memory” yazan RAM boyutunu diğeri ise internet bağlantısının nasıl olacağını belirtmekte. Bu ayarları değiştirmek için kırmızı dikdörtgen içine almış olduğum Customize Hardware butonuna tıklayıp ilgili kategorilerden ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Daha sonra Finish diyerek yapılandırmayı bitiriyoruz.

 

Bundan sonraki kısımda genel Kali Linux kurulumunun bir örneğini göstereceğim.

 

 

 

 

İkinci Bölüm

 

 

 

Yukarıdaki işlemler tamamlandıktan sonra sanal makinemiz kurulum için hazır beklemekte. Tamamlanan işlemden sonra açılan pencerede, resimde de kırmızı kutularla gösterilen yerlerden birisine sol tık yaparak kurulum işlemini başlatabilirsiniz.

 

 

 

 

Makineyi başlattıktan sonra kali kurulum seçenekleri ekranı gelecektir.

 

 

 

Video kurulumda “Graphical install” seçeneği ile devam ettik bu yazıda da aynı şekilde devam ediyoruz. İsterseniz diğer kurulum seçeneklerini de deneyebilirsiniz.

 

 

 

Bu adımdan sonra dil ve saat ayarları gelecek. İstediğiniz dili ve saat dilimini seçtikten sonra kurulumumuza devam ediyoruz (Eğer kurulum dilini Türkçe seçtiyseniz dil desteğinin tamamlanmadığı ile ilgili bir uyarı alacaksınız. Buna evet diyerek devam edin).

 

 

 

Bu adımda da makine adını belirliyoruz. Uyarıda da dediği gibi özel bir bilgisayar üzerine kuruyorsanız herhangi bir isim verebilirsiniz. Bu adımdan sonra gelecek alan adı kısmını boş bırakarak devam ediniz.

 

 

Şimdiki adımda root kullanıcımıza bir parola belirliyoruz. Kali Linux işletim sisteminde ilk kullanıcı root olarak oluşturulmaktadır. Bunun sebebi, sistem komut çalıştırmak için devamlı izin istememesi. Eğer istenirse kurulumdan sonra kullanıcı oluşturulabilir. Ben kurulumda parolayı “toor” olarak belirledim siz güvenli bir parola oluşturun.

Parola sizde girdiğiniz karakter kadar nokta şeklinde gözükecek. Bende toor yazmasının sebebi parolayı göster seçeneğini aktif etmemdir.

 

 

Şimdiki adımda disk bölme işlemleri var. Bu seçeneklerden istediğinizi seçebilirsiniz ama kolay olması ve çok kafamızın karışmaması için “Yardımcı ile-diskin tamamını kullan” seçeneği ile ilerliyoruz.

 

 

 

Şimdiki adım, sistemin kurulacağı diski seçmemizi istiyor. Birinci bölümde ayırmış olduğumuz boş diski seçerek devam ediyoruz. Gerçi şimdiki seçme hakkımız da yok ama neyse :))

 

 

 

 

Şimdiki adımımızda dosya yapısının nasıl oluşturulmasını istediğimizi seçiyoruz. Ben hepsinin tek bir bölümde olmasını istiyorum bu yüzden birinci seçenekle devam ediyorum.

 

 

 

 

Şimdi de bize, kurulum için gerekli özelleştirmelerin bittiğini ve değişiklikleri onaylamanız ve işlemi bitirmenizi istemekte. “Bölümlemeyi bitir ve değişiklikleri diske kaydet” seçeneğine gelip devam diyoruz. Bundan sonra gelen uyarıya da evet diyerek yapılandırmayı başlatıyoruz.

 

 

 

Sistem kur kısmı bittikten sonra karşımıza “Ağ yansısı kullanılsın mı” sorusu çıkacaktır. Bu soruda hayır diyerek devam edin.

 

 

 

 

Şimdi de grup ön yükleyicinin sabit diske kurulmasını isteyip istemediğinizi soruyor. Bu soruya da evet diyerek devam ediyoruz.

 

 

 

Resimde de gördüğünüz üzere karşımıza sadece bir seçenek çıktı. Eğer Çift sistem kurulumu yapmış olsaydık, karşımıza birden fazla seçenek çıkacaktı (usb de çıkmakta). Bu tür durumlarda bilgisayarınızı herhangi bir aygıt olmadan direkt boot yapabilmesini istiyorsanız bilgisayar hdd diskini seçmeniz gerekmektedir. Bu adımı da devam diyerek geçiyoruz.

 

 

 

Ve kurulum tamamlanıyor arkadaşlar. Tamamlanma işlemi bittikten sonra sistem yeniden başlatılacak ve sizden, sistem kullanıcı adınız ve parolanız girmeniz beklenecektir.

 

 

 

Kullanıcı adı(root) ve parolamızı(toor) girdikten sonra sistemimiz başlayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sistem kurulumu tamamlandı.

 

 

 

 

 

Lütfen eksik ve hatalarımı yorumlarda belirtiniz. Bundan sonraki Linux derslerinde görüşmek üzere başarılar.

Yazdır

Hakkında Yunus Emre Demirbaş

Bir yorum

  1. mehmet çalışkan

    harika bir anlatım teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir