Ana Sayfa / Ağ/Güvenlik / TCP/IP Referans Modeli

TCP/IP Referans Modeli

TCP/IP(Transmission Control Protocol/Internet Protokol), bir haberleşme standardıdır. Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından OSI modeline alternatif olarak geliştirilmiştir. İnternet altyapısıyla, birden fazla bilgisayarın birbiriyle anlaşabilmesi için geliştirilmiş TCP/IP modeli, içerisinde de bu iletişimin donanım bağımsız gerçekleşmesi için oluşturulmuş/standartlaştırılmış protokoller bulunur. İsminin TCP/IP olması bizi yanıltmasın 😀 TCP/IP, verinin nasıl paketleneceğini, nasıl adresleneceğini, nasıl iletildiğini, nasıl yönlendirileceğini ve alınacağını belirleyen  uçtan uca iletişim sağlayarak verilerin internet üzerinden nasıl iletildiğini belirler.

TCP/IP modeli 5 veya 4 katman olarak modellenmektedir. Ben 5 katmanlı model üzerinden anlatım yapacağım. TCP/IP protokol katmanları, sanal olarak birbirlerinden ayrılmıştır. Katman model sayesinde herhangi bir katmanda oluşacak problemin direkt olarak tüm sistemi etkilememesi avantaj sağlamaktadır ya da bir katmanda yapılan işlemin çeşidinin diğer katmanlar üzerinde bir farklılık meydana getirmemesini de bir avantaj olarak söyleyebiliriz. Buna örnek verecek olursak; veri iletiminin ağ üzerinde, kablolu ya da kablosuz(wi-fi) ile gerçekleştirilmesi; fiziksel katmanı ilgilendirmektedir. Bu sayede alınan veriler, verinin alım yöntemi gözetilmeksizin Ağ Erişim Katmanına iletilebilmektedir.

Karşı tarafla veri alışverişi yapılacağı zaman gönderici, verileri parçalara böler. Parçalara ayrılmış veriye her katmanda farklı bilgiler eklenerek ve kontroller yapılara fiziksel katmana gönderilir. Gönderilen veriler hedefe ulaştığında, eş katmanlarda ters işlemler yapılarak ana veri elde edilir.

Şekil 1

 

TCP/IP katmanlarımız şekil 1’deki gibidir. (Katmanlar hakkındaki bilgiye, aşağıdaki katman ismine tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

  • Uygulama Katmanı
  • Taşıma Katmanı
  • İnternet Katmanı
  • Ağ Erişim Katmanı
  • Fiziksel Katman

 

Bir veri paketinin TCP/IP katmanları arasında nasıl ilerlediğini öğrenmek için, “Veri TCP/IP Modelinde Nasıl İlerler” başlıklı yazıya bakabilirsiniz.

Yazdır

Hakkında Yunus Emre Demirbaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir